thermo wood1جهان به شکل شگفت انگیز ی در حال تغییر است. ساختمان های عجیب و غریب با معماری های پیچیده و انتزاعی، آینده ما را در برگرفته در حال حاضر با پیشرفتی که در علوم مهندسی مربوط به متریال جدید فراهم شده ساختمانهای بلند و کوتاه از نماد شهری، در متن زندگی ساکنان شهرهای دنیا قرار گرفته اند و به این ترتیب سیمای ظاهری شهرها را تغییر داده اند. بی شک متریال های بسیار عالی جدید مدل الگوی زندگی ما را تغییر خواهد داد. در سال های اخیر استفاده از چوب در دکوراسیون داخلی و دکوراسیون خارجی ساختمان (نمای چوبی ساختمان) مورد توجه خاص قرار گرفته است . بکارگیری چوب در فضای خارجی و نمای چوبی ساختمان به دلایل مختلفی مانند زیبایی نمای چوب ، طبیعی بودن ، ماندگاری و انعطاف  در طراحی و اجرا آن را برای طراحان و معماران بسیار جذاب کرده است.

به دلیل آن که چوب یک ماده زنده می باشد برای استفاده آن در فضای باز بایستی با روشهایی مانند اشباع کردن ، فراوری با روغن داغ و فرآوری با حرارت آن را در برابر تنشهای محیطی مانند سرما ، گرما ، رطوبت و... مقاوم ساخت.

ترمووود (Thermo wood) جدیدترین روش مقاوم سازی چوب برای استفاده در فضای باز مانند نمای چوبی ساختمان می باشد. از ویژگی ترمووود می توان به خالص و طبیعی بودن ، ثبات ابعاد ، سبکی و ماندگاری بالا در انواع شرایط آب و هوایی اشاره کرد. استانداردهای بالای ترمووود امکان بکارگیری آن را در فضای باز ، محیط های مرطوب مانند کنار استخر ، نمای چوبی ساختمان و در ساخت و تولید مبلمان فضای باز ایجاد می کند.

کاربرد ترمووود در برخی کشورها به چندین دهه قبل برمی گردد. نمای خارجی ساختمان علاوه بر اهمیت ویژه در معماری و طراحی ساختمان برای ساکنان هر ساختمان نیز اهمیت زیادی دارد.  ترمووود یک نام تجاری برای چوب اصلاح شده با حرارت است که برای اولین بار در کشور فنلاند ثبت علمی شده است.

با توجه به خواص ویژه ترمووود به خصوص ثبات ابعاد و مقاومت آن به جذب و دفع رطوبت ،مصارف مختلفی پیدا کرده است مانند نمای ساختمان، مبلمان شهری و پارکی ،سونا ،کف پوش ،درب و پنجره،و... استفاده از ترمووود در نمای چوبی ساختمان به دلیل سبکی می تواند نقش مهمی در امر سبک سازی ساختمان ایفا کند.

نکته دیگری که در بکارگیری چوب های ترمو بسیار حائز اهمیت است اجرای صحیح و استاندارد آن می باشد چرا که حتی با کیفیت ترین ترمووود  در اثر اجرای غیر استاندارد در فضای باز و نمای چوبی ساختمان دچار مشکل خواهد شد . استانداردهایی که بایستی به آن توجه کرد شامل روش برش چوب ، روش پیچ کردن ، فاصله پیچها ، استفاده از چوب زیر سازی ، فاصله اولین پیچ از سر الوار و جنس پیچ مورد استفاده می باشد.

استفاده از ترمووود در فضای باز ، نمای چوبی ساختمان ، محیط های مرطوب و فضای داخلی دارای مزایای خاص خود می باشد. در انتخاب ترمووود ، استفاده از رنگ با کیفیت و ماندگاری بالا و اجرای استاندارد با دقت ویژه، از مزایایی است که بیش از آن چیزی که تنها در ظاهر ساختمان دیده شود حائز اهمیت است.

گروه بانوج در معماری معاصر امروز با شما همراه می شود تا با استفاده بهینه از تکنیک طراحی و مصالح مرغوب به سادگی رفاه و آسایش را در فضای پیرامون خود ( اداری و مسکونی ) تجربه کنید.

1kp1-    (آقای زرگر) از چه چوب هایی بیشتر ترمووود تولید میشود؟
به صورت آزمایشگاهی توانایی تولید ترمووود  از هر دو گونه سوزنی برگ و پهن برگ وجود دارد ، اما گونه های کاج ، نوئل ، توس ، زبان گنجشک و صنوبربا  نتایج بسیار خوبی همراه بودند.
2-    (خانم کیمیا) دوام ترمووود چقدر است؟
خوب است اول توضیح و یادآوری مختصری راجب ترمووود داشته باشیم؛ ساختارچوب از چهار جزء کلی است.
الف-سلولوز : زنجیره بلندی از قندها با اتصالات بسیار قوی آلفا که تخریب در این ناحیه به سختی و در دراز مدت صورت میگیرد،جالب است بدانید در کاغذ سازی ،سلولوزها نقش اصلی را ایفا میکنند.
ب-همی سلولوز: زنجیره های کوتاهی از قندها با اتصالات نسبتا ضعیف بتا است.همی سلولوزها در چوب حدود 30% حجم را اشغال میکنند.
ج-لیگنین: نقش ملات ساختمانی را در چوب دارد و بین سلولوزها و همی سلولوزها واقع شده و استحکام چوب را بالا میبرد.
د-مواد استخراجی: شیره گیاه که حاوی قندهای کوچک است و بیشتر در چوب درون یافت می شود.
در واقع همی سلولوز ها بیشترین تاثیر را در تخریب چوب دارد، همی سلولز با اتصالات ضعیف نقطه شروع تخریب اولیه هستند و ملکولهای آب ابتدا از همین ناحیه جذب و دفع می شوند؛ جذب و دفع ممتد باعث پدیده همکشیدگی و واکشیدگی می شود و این دلیل تخریب چوب در فضای باز است. در فرایند ترمووود در واقع همی سلولوز را با فرایند تیمار حرارتی ،در چوب تغیر ماهیت داده و به مشتقات قندی با اتصالات مستحکمتر و بخار تبدیل می کنند.به همین دلیل آزمایشات نشان داده که مقاومت به پوسیدگی ترمووود به مراتب خیلی بیشتر از چوب فراوری نشده است.
3-    (خانم سعادت) آیا ترمووود گارانتی دارد؟
به طور کلی ترمووود بسیار مقاومتر از چوب فراوری نشده است، از این رو 10 سال گارانتی در نظر گرفته شده است. در این میان بعضی دوستان انتظار مقاومتی معادل تیر آهن و یا بتن را دارند ،که در پاسخ به این عزیزان باید گفت که گارانتی شرایطی نسبی است که در صورت خطای سیستمی یا فردی شرکت متعهد می شود مورد را اصلاح و مرتفع کند.
4-    (خانم نگین) چرا علی رغم خروج رزین و مواد استخراجی و سبک تر شدن چوب ، ترموود بسیار بادوام است؟
دوام ترمووود به دلیل تغیر در ترکیبات شیمیایی چوب است. همی سلولوز تغیر ماهیت داده و مواد مغذی برای قارچ ها و ... باقی نمی ماند.
5-    (آقای بیرانوند) در فرایند تولید ترمووود آیا از مواد شیمیایی استفاده میشود؟
هیچ گونه مواد شیمیایی در فرایند تولید ترمووود استفاده نمی شود. در پرسه فراوری و تبدیل چوب به ترموود تنها بخار آب و گرما و یک فرایند کاملا علمی و حساس به کار میرود.
6-    (آقای محمدی)آیا می توان ترموود را در تماس با زمین استفاده کرد؟
نتایج تحقیقات علمی منتشر شده نشان میدهد که ترمووود حتی در تماس مستقیم با زمین هم نمی پوسد. اما این دلیل بی ملاحظه گی در هنگام نصب نمی شود . در مناطق خیلی مرطوب در صورت امکان از تماس مستقیم ترمووود با محیط مرطوب اجتناب شود، چرا که خزه رنگ چوب را مات و کم کیفیت می کند.
7-    (خانم موسوی) آیا بوی ترمووود مضر است؟
هیچ ماده مضری از ترمووود منتشر نمی شود، اما ممکن است این بو برای بعضی افراد نامطبوع باشد.
8-    (آقای محمود) آیا بوی ترمووود از بین میرود؟
بلی . با استفاده از رنگهای پوششی ، چه رنگ های شفاف و چه رنگ های مات ،این بو از بین میرود. در غیر این صورت هم با گذر زمان این بو رفته و دیگر باز نمیگردد.
9-    (سلیمی) آیا ترموود را می شود با چسب  چوب یا چسب سفید نجاریچسباند؟
بلی . آزمایشات منتشر شده نشان میدهد ترمووود میتواند با انواع چسب های معمول اتصال خوبی برقرار کند.
10-    (آقای مرادی) آیا می توان ترمووود را در سازه های تحمل کننده بار مثل ستون هم به کار برد؟
آزمایشات زیادی در این خصوص صورت گرفته اما نتایج همیشه مثبت نیست. توصیه می شود از ترمووود در سازه های  زیر بار زیاد مثل ستون خانه دو طبقه و تیرهای خمشی و فشاری استفاده نشود. اما در استفاده از ترمووود  در آلاچیق ، خانه های یک طبقه ( با رعایت استاندارد ها و ضریب های مطرح) ، نمای ساختمان ، نرده باغ و نرده ساختمان حتی کف پوش هیچ مشکلی وجود ندارد.

بانوج را دنبال کنید :