ترمووود چیست؟

thermo wood1جهان به شکل شگفت انگیز ی در حال تغییر است. ساختمان های عجیب و غریب با معماری های پیچیده و انتزاعی، آینده ما را در برگرفته در حال حاضر با پیشرفتی که در علوم مهندسی مربوط به متریال جدید فراهم شده ساختمانهای بلند و کوتاه از نماد شهری، در متن زندگی ساکنان شهرهای دنیا قرار گرفته اند و به این ترتیب سیمای ظاهری شهرها را تغییر داده اند. بی شک متریال های بسیار عالی جدید مدل الگوی زندگی ما را تغییر خواهد داد. در سال های اخیر استفاده از چوب در دکوراسیون داخلی و دکوراسیون خارجی ساختمان (نمای چوبی ساختمان) مورد توجه خاص قرار گرفته است . بکارگیری چوب در فضای خارجی و نمای چوبی ساختمان به دلایل مختلفی مانند زیبایی نمای چوب ، طبیعی بودن ، ماندگاری و انعطاف  در طراحی و اجرا آن را برای طراحان و معماران بسیار جذاب کرده است.

به دلیل آن که چوب یک ماده زنده می باشد برای استفاده آن در فضای باز بایستی با روشهایی مانند اشباع کردن ، فراوری با روغن داغ و فرآوری با حرارت آن را در برابر تنشهای محیطی مانند سرما ، گرما ، رطوبت و... مقاوم ساخت.

ترمووود (Thermo wood) جدیدترین روش مقاوم سازی چوب برای استفاده در فضای باز مانند نمای چوبی ساختمان می باشد. از ویژگی ترمووود می توان به خالص و طبیعی بودن ، ثبات ابعاد ، سبکی و ماندگاری بالا در انواع شرایط آب و هوایی اشاره کرد. استانداردهای بالای ترمووود امکان بکارگیری آن را در فضای باز ، محیط های مرطوب مانند کنار استخر ، نمای چوبی ساختمان و در ساخت و تولید مبلمان فضای باز ایجاد می کند.

کاربرد ترمووود در برخی کشورها به چندین دهه قبل برمی گردد. نمای خارجی ساختمان علاوه بر اهمیت ویژه در معماری و طراحی ساختمان برای ساکنان هر ساختمان نیز اهمیت زیادی دارد.  ترمووود یک نام تجاری برای چوب اصلاح شده با حرارت است که برای اولین بار در کشور فنلاند ثبت علمی شده است.

با توجه به خواص ویژه ترمووود به خصوص ثبات ابعاد و مقاومت آن به جذب و دفع رطوبت ،مصارف مختلفی پیدا کرده است مانند نمای ساختمان، مبلمان شهری و پارکی ،سونا ،کف پوش ،درب و پنجره،و... استفاده از ترمووود در نمای چوبی ساختمان به دلیل سبکی می تواند نقش مهمی در امر سبک سازی ساختمان ایفا کند.

نکته دیگری که در بکارگیری چوب های ترمو بسیار حائز اهمیت است اجرای صحیح و استاندارد آن می باشد چرا که حتی با کیفیت ترین ترمووود  در اثر اجرای غیر استاندارد در فضای باز و نمای چوبی ساختمان دچار مشکل خواهد شد . استانداردهایی که بایستی به آن توجه کرد شامل روش برش چوب ، روش پیچ کردن ، فاصله پیچها ، استفاده از چوب زیر سازی ، فاصله اولین پیچ از سر الوار و جنس پیچ مورد استفاده می باشد.

استفاده از ترمووود در فضای باز ، نمای چوبی ساختمان ، محیط های مرطوب و فضای داخلی دارای مزایای خاص خود می باشد. در انتخاب ترمووود ، استفاده از رنگ با کیفیت و ماندگاری بالا و اجرای استاندارد با دقت ویژه، از مزایایی است که بیش از آن چیزی که تنها در ظاهر ساختمان دیده شود حائز اهمیت است.

گروه بانوج در معماری معاصر امروز با شما همراه می شود تا با استفاده بهینه از تکنیک طراحی و مصالح مرغوب به سادگی رفاه و آسایش را در فضای پیرامون خود ( اداری و مسکونی ) تجربه کنید.

بانوج را دنبال کنید :