سوالات متداول در مورد ترموود

1kp1-    (آقای زرگر) از چه چوب هایی بیشتر ترمووود تولید میشود؟
به صورت آزمایشگاهی توانایی تولید ترمووود  از هر دو گونه سوزنی برگ و پهن برگ وجود دارد ، اما گونه های کاج ، نوئل ، توس ، زبان گنجشک و صنوبربا  نتایج بسیار خوبی همراه بودند.
2-    (خانم کیمیا) دوام ترمووود چقدر است؟
خوب است اول توضیح و یادآوری مختصری راجب ترمووود داشته باشیم؛ ساختارچوب از چهار جزء کلی است.
الف-سلولوز : زنجیره بلندی از قندها با اتصالات بسیار قوی آلفا که تخریب در این ناحیه به سختی و در دراز مدت صورت میگیرد،جالب است بدانید در کاغذ سازی ،سلولوزها نقش اصلی را ایفا میکنند.
ب-همی سلولوز: زنجیره های کوتاهی از قندها با اتصالات نسبتا ضعیف بتا است.همی سلولوزها در چوب حدود 30% حجم را اشغال میکنند.
ج-لیگنین: نقش ملات ساختمانی را در چوب دارد و بین سلولوزها و همی سلولوزها واقع شده و استحکام چوب را بالا میبرد.
د-مواد استخراجی: شیره گیاه که حاوی قندهای کوچک است و بیشتر در چوب درون یافت می شود.
در واقع همی سلولوز ها بیشترین تاثیر را در تخریب چوب دارد، همی سلولز با اتصالات ضعیف نقطه شروع تخریب اولیه هستند و ملکولهای آب ابتدا از همین ناحیه جذب و دفع می شوند؛ جذب و دفع ممتد باعث پدیده همکشیدگی و واکشیدگی می شود و این دلیل تخریب چوب در فضای باز است. در فرایند ترمووود در واقع همی سلولوز را با فرایند تیمار حرارتی ،در چوب تغیر ماهیت داده و به مشتقات قندی با اتصالات مستحکمتر و بخار تبدیل می کنند.به همین دلیل آزمایشات نشان داده که مقاومت به پوسیدگی ترمووود به مراتب خیلی بیشتر از چوب فراوری نشده است.
3-    (خانم سعادت) آیا ترمووود گارانتی دارد؟
به طور کلی ترمووود بسیار مقاومتر از چوب فراوری نشده است، از این رو 10 سال گارانتی در نظر گرفته شده است. در این میان بعضی دوستان انتظار مقاومتی معادل تیر آهن و یا بتن را دارند ،که در پاسخ به این عزیزان باید گفت که گارانتی شرایطی نسبی است که در صورت خطای سیستمی یا فردی شرکت متعهد می شود مورد را اصلاح و مرتفع کند.
4-    (خانم نگین) چرا علی رغم خروج رزین و مواد استخراجی و سبک تر شدن چوب ، ترموود بسیار بادوام است؟
دوام ترمووود به دلیل تغیر در ترکیبات شیمیایی چوب است. همی سلولوز تغیر ماهیت داده و مواد مغذی برای قارچ ها و ... باقی نمی ماند.
5-    (آقای بیرانوند) در فرایند تولید ترمووود آیا از مواد شیمیایی استفاده میشود؟
هیچ گونه مواد شیمیایی در فرایند تولید ترمووود استفاده نمی شود. در پرسه فراوری و تبدیل چوب به ترموود تنها بخار آب و گرما و یک فرایند کاملا علمی و حساس به کار میرود.
6-    (آقای محمدی)آیا می توان ترموود را در تماس با زمین استفاده کرد؟
نتایج تحقیقات علمی منتشر شده نشان میدهد که ترمووود حتی در تماس مستقیم با زمین هم نمی پوسد. اما این دلیل بی ملاحظه گی در هنگام نصب نمی شود . در مناطق خیلی مرطوب در صورت امکان از تماس مستقیم ترمووود با محیط مرطوب اجتناب شود، چرا که خزه رنگ چوب را مات و کم کیفیت می کند.
7-    (خانم موسوی) آیا بوی ترمووود مضر است؟
هیچ ماده مضری از ترمووود منتشر نمی شود، اما ممکن است این بو برای بعضی افراد نامطبوع باشد.
8-    (آقای محمود) آیا بوی ترمووود از بین میرود؟
بلی . با استفاده از رنگهای پوششی ، چه رنگ های شفاف و چه رنگ های مات ،این بو از بین میرود. در غیر این صورت هم با گذر زمان این بو رفته و دیگر باز نمیگردد.
9-    (سلیمی) آیا ترموود را می شود با چسب  چوب یا چسب سفید نجاریچسباند؟
بلی . آزمایشات منتشر شده نشان میدهد ترمووود میتواند با انواع چسب های معمول اتصال خوبی برقرار کند.
10-    (آقای مرادی) آیا می توان ترمووود را در سازه های تحمل کننده بار مثل ستون هم به کار برد؟
آزمایشات زیادی در این خصوص صورت گرفته اما نتایج همیشه مثبت نیست. توصیه می شود از ترمووود در سازه های  زیر بار زیاد مثل ستون خانه دو طبقه و تیرهای خمشی و فشاری استفاده نشود. اما در استفاده از ترمووود  در آلاچیق ، خانه های یک طبقه ( با رعایت استاندارد ها و ضریب های مطرح) ، نمای ساختمان ، نرده باغ و نرده ساختمان حتی کف پوش هیچ مشکلی وجود ندارد.

بانوج را دنبال کنید :