pishine bagh iranعناصر باغ ایرانی : عناصر اصلی که شامل چهار عنصر ( زمین، آب، گیاه و فضا ) هستند وقتی در منظومه فکری معماری ایرانی و با چهارچوب مفهوم و ایده باغ در کنار هم قرار می گیرند ( باغ ) را شکل می بخشند. در رابطه با زمین که یکی از عناصر اصلی باغ است به جزء شکل موقعیت های کلی، عوامل ویژگی های دیگری همچون جنس خاک ، شیب و اختلاف سطح، قابلیت آبیاری و حاصلخیزی نیز اهمیت دارد. باغ ایرانی ممکن است در یک سطح با شیب ملایم و یا زیاد ساخته شود و در صورت قرارگیری در زمینی با شیب زیاد، معمولاً شکل باغ تحت تأثیر شکل زمین قرار گرفته و در چند سطح ساخته می شود. در این حالت امکان ایجاد آبشره و آبشار میسر خواهد بود. آب نیز که از عناصر اصلی باغ ایرانی است دست کم از سه جنبه مفهومی، کارکردی و زیباشناختی در باغ حضور دارد. در بیشتر موارد قناتها و یا چشمه ها منبع اصلی تأمین آب باغ بوده اند و در بسیاری از موارد میزان آب و نحوه مدیریت و تقسیم آن در گذشته تعیین کننده مساحت باغ بوده است. علاقه وافر ایرانیان در به کارگیری آب در باغ باعث شده تا آنها آب را به شیوه های گوناگون در باغ به حرکت در آورده و بر زیبایی و لطافت آن بیفزایند. گیاهان در باغ ایرانی گذشته از جنس و گونه از نظر محل قرارگیری، طرح کاشت زیبایی و سودمندی بسیار قابل ملاحظه است.

sabkshenasiباغ آن گونه که از ایده و تعریف آن بر می آید گذشته از فضایی عملکردی که مردمان در آن دمی بیاسایند و تفریح کنند، برآمده از فرهنگ و آداب و رسوم می باشد. باغها در گذشته از اندیشه های شکل گیریشان، دورنمایی از آرمانهای انسان اند، چه آن زمان که با حفظ تقدس آب چنان در باغ میگرداندند تا باغشان نماد تفکر و اندیشه و عناصر هستی بخششان گردد و چه زمانی که بیش از همیشه باغ را تمثیلی از بهشت می دانستند و تمنای جاودانگی را در باغ تجربه می کردند. واژه باغ معادل پردیس است که از کلمه « پایری د آزا » ( به معنی محوطه محصور و مدور باغ ) از بوستان ریشه گرفته است که معرب آن فردوس است. دکوراسیون باغ و فضای سبز به عنوان گونه ای از معماری برون گرا در منطق و اصول شکل گیری فضا ارتباطی نزدیک با معماری درون گرا دارد. در ادامه سبکهای مطرح در دکوراسیون باغ و فضای سبز معرفی خواهند شد.
سبک رسمی دکوراسیون باغ و فضای سبز فرانسوی :
طراحی چشم انداز با احساس آرامش بیشتر و استفاده از خطوط منحنی و اشکال منظم بدست می آید. این سبک توسط اشرف فرانسه به تقلید از باغ های دوران رنسانس در قرن 16 شامل تقارن و اشکال هندسی برای کاشت رواج پیدا کرد. باغهای در روی سطح مسطح و افقی با اشکال هندسی و پیچیده ، تقارن و هماهنگی بین ساختمان و مناظر را با تسلط بر طبیعت ایجاد می کردند. دکوراسیون باغ و فضای سبز در هماهنگی با نسبت ها و همچنین اندازه ها یک سوم پهنا را در بر می گیرد مجسمه مهم ترین زیور آلات باغ است . کاشت متراکم درخت و درختچه با ایجاد فرم هندسی و گل ها برای ارائه خطوط یا بخش رنگی که در طیف رنگ های آبی ، صورتی ،سفید و بنفش به آرامش فضا کمک به سزایی می کنند.

marahel tarahiمی توان برای فرایند طراحی دکوراسیون باغ و فضای سبز 8 مرحله در نظر گرفت
مرحله اول . بررسی و سنجش سوابق تاریخی منطقه در دکوراسیون باغ و فضای سبز
باغسازی هر کشور در هر دوره تاریخی متاثر از سبک معماری و فرهنگ مردمان آن دوران بوده است . این امر در جزییات مناطق و شهرها نیز با یکدیگر متفاوت است . می توان با بررسی تاریخی منطقه از بروز اشتباهات فاحش پیشگیری کرد . اشتباهاتی مانند کاشت افرای ژاپنی در محوطه هایی که سابقا باغ ایرانی بوده و احتیاج به باز زنده سازی دارد.

 

 

osool tarahiبرای دکوراسیون باغ از متد های مختلفی می توان تبعیت کرد . طراح باغ از یک سو باید باخصوصیات اقلیمی و محیط زیستی منطقه از قبیل خاک و هیدرولژی و دما و بارش آشنا باشد و از سوی دیگر با خصوصیات فیزیولژیکی گیاهان مختلف تا بتواند بهترین گیاهان مناسب آن منطقه را بیابد .
از سوی دیگر دکوراسیون باغباید با بکار بردن اصول زیبایی شناسی و قواعد فرم و بافت ورنگ ترکیب مناسبی ایجاد نماید که علاوه بر گیاهشناسی صحیح زیبا و دلپذیر باشد .
بطور کلی می توان اصول زیر را برای دکوراسیون باغدرنظر گرفت:
1- اصل گزینش و نوع فضای سبز
اولین گام برای جهت دادن تفکر یک طراح برای ایجاد یک محوطه کاربری آن محیط است . اینکه طراح بداند از کدام سبک و نوع باغسازی تبعیت خواهد کرد و این سبک را نیز باید بر اساس یک دلیل منطقی که می تواند عملکرد محوطه ، اقلیم منطقه، فرهنگ و...

ashnaeiباغ فضایی است که در آن به دست انسان گل یا درخت کاشته شده باشد. صورت فارسی میانه کلمه همان باغ و صورت فارسی باستان آن باگَ بوده است به معنی بخش یا تقسیم یا قطعه زمین زیر کشت.باغ، واژه‌ای فارسی است ..دیگر واژه به‌کاررفته در زبان‌های ایرانی برای باغ واژه "پردیس" است که در اوستا نیز دو بار بکار رفته است. این واژه در پهلوی پالیز شده و در فارسی دریهم بکار رفته است. در دوران هخامنشیان و بعد از آن سرتاسر ایران پر بود از باغ‌های بزرگ و باشکوه، به گونه‌ای که گزنفون نیز چندین بار از آنها یاد می‌کند. این باغ‌ها که در روزگار خود بی نظیر بود در دیگر تمدن‌های بزرگ سابقه اینچنانی نداشت و مردم بسیاری نقاط جهان را جالب نظر آمد. لذا به اقتباس از ایرانیان باغ هایی در بسیاری نقاط جهان ساخته شد و همان واژه فارسی برای نامگذاری آنها به کار برده شد. امروزه این واژه در زبان یونانی به صورتParadeisosبه معنی باغ، و زبان‌های فرانسه و انگلیسی به ترتیبParadisو Paradise به معنای بهشت بکار می‌رود. در طول تاريخ امكان داشتن باغ و فضاي سبز در اطراف ساختمان نوعي حالت انحصاري و طبقاتي داشته است و بيشتر در اطراف قصرها، خانه هاي ويلايي بزرگ و مجلل به مورد اجرا در مي آمد و تمام مواهب زيبايي طبيعت متعلق به طبقه مرفه بوده است. امروزه مسائل اقتصادي و تمايلات مردم به داشتن حداقل يك جعبه گل در فضاي زيستي موجب شده است كه قطعات كوچك فضاي سبز و گل كاري پديد آيد، فضاي مزبور بر حسب موقعيت ساختمان مي تواند اشكال و طرح هاي اختصاصي به همراه داشته باشد. از طرفی محوطه یک ساختمان به عنوان اولین فضایی که بازدید کننده درآن قدم می نهد از اهمیت بسزایی برخوردار است . خواه این ساختمان یک مدرسه باشد یا یک بیمارستان یا حتی فضای یک منزل مسکونی. فردی که برای اولین بار وارد مکان می شود با هر نگاه درباره محیط اطراف خود قضاوت میکند .

بانوج را دنبال کنید :