تعاریف و سبک شناسی باغ ، دکوراسیون باغ و فضای سبز

sabkshenasiباغ آن گونه که از ایده و تعریف آن بر می آید گذشته از فضایی عملکردی که مردمان در آن دمی بیاسایند و تفریح کنند، برآمده از فرهنگ و آداب و رسوم می باشد. باغها در گذشته از اندیشه های شکل گیریشان، دورنمایی از آرمانهای انسان اند، چه آن زمان که با حفظ تقدس آب چنان در باغ میگرداندند تا باغشان نماد تفکر و اندیشه و عناصر هستی بخششان گردد و چه زمانی که بیش از همیشه باغ را تمثیلی از بهشت می دانستند و تمنای جاودانگی را در باغ تجربه می کردند. واژه باغ معادل پردیس است که از کلمه « پایری د آزا » ( به معنی محوطه محصور و مدور باغ ) از بوستان ریشه گرفته است که معرب آن فردوس است. دکوراسیون باغ و فضای سبز به عنوان گونه ای از معماری برون گرا در منطق و اصول شکل گیری فضا ارتباطی نزدیک با معماری درون گرا دارد. در ادامه سبکهای مطرح در دکوراسیون باغ و فضای سبز معرفی خواهند شد.
سبک رسمی دکوراسیون باغ و فضای سبز فرانسوی :
طراحی چشم انداز با احساس آرامش بیشتر و استفاده از خطوط منحنی و اشکال منظم بدست می آید. این سبک توسط اشرف فرانسه به تقلید از باغ های دوران رنسانس در قرن 16 شامل تقارن و اشکال هندسی برای کاشت رواج پیدا کرد. باغهای در روی سطح مسطح و افقی با اشکال هندسی و پیچیده ، تقارن و هماهنگی بین ساختمان و مناظر را با تسلط بر طبیعت ایجاد می کردند. دکوراسیون باغ و فضای سبز در هماهنگی با نسبت ها و همچنین اندازه ها یک سوم پهنا را در بر می گیرد مجسمه مهم ترین زیور آلات باغ است . کاشت متراکم درخت و درختچه با ایجاد فرم هندسی و گل ها برای ارائه خطوط یا بخش رنگی که در طیف رنگ های آبی ، صورتی ،سفید و بنفش به آرامش فضا کمک به سزایی می کنند.

آب ویژگی کلیدی در دکوراسیون باغ و فضای سبز باغ فرانسوی بازی می کند بسیاری از استخرها به شکل گرد و مستطیلی شکل که به تقارن و آرامش فضا کمک می کند

sabkshenasi5
2 – سبک غیر رسمی و دکوراسیون باغهای انگلیسی :
استفاده از خطوط کرنش و پیچ در پیچ که با گل و گیاه در همه اطراف با شکلهای مجزا ( مخروط ، هرم یا مارپیچی ) زیبایی محبوب برای صاحبان خانه به ارمغان می آورد. ایجاد یک محیط آرام ، آزاد و روان که طراحی مسیر برای لذت بردن از زیبایی فضا و انتخاب منحنی ها و زاویه های نرم به جای خطوط راست و گوشه های تیز و استفاده از گلهای رز زیبا و معطر به عنوان عنصر رمانتیک گردشگاهها و پیچهای تودر تو محسور کننده و الهام بخشی در طراحی فضای باز ایجاد می کنند. چمن بعنوان عنصر مهم دکوراسیون باغهای انگلیسی در نظر گرفته می شود و سایه بخشی جدایی ناپذیر از باغ انگلیسی می باشد.

sabkshenasi4

3- دکوراسیون باغ های ژاپنی :
باغ ژاپنی مشتق از زیبایی و ترکیب عناصر مختلف مانند : شن ، سنگ ، آب ، زیور آلات مانند فانوس و حوضچه های آب و نرده های چوب خیزران ، گیاهان طبیعی ... می باشد .قسمت زیبای دکوراسیون باغ ژاپنی بیان نمادین از باورهای مذهبی بودیسم و شینتو است . دکوراسیون باغ ژاپنی بر سه اصل اساسی مقیاس ، نمادپردازی ،زیبای شناسی به تصویر کشیده می شود. مقیاس نشان دهنده صحنه های معروف و مکان ها در فضای کوچک است که نمایش کوه ها و رودخانه با استفاده از سنگ و شن و ماسه را اجرا می کند . نمایه پردازی استفاده مفرط شن و ماسه در کنار مناظر و گیاهان موجود در باغ به عنوان مکمل می باشند.سنگ ها نماد جانوران است که بخشی از طبیعت می باشند ، آب مخفف دریاچه ها یا اقیانوس ها ، آبشار در ژاپن نماد روشنگری است در حالیکه خزه رطوبت را در خاک نگه می دارد و درختان نماد زندگی هستند، و بامبو نماد انعطاف پذیری و پایداری می باشد.در آیین بودایی آب و سنگ نماد یانگ یانگ دو قطب مخالف که مکمل و تکمیل کننده یکدیگر هستند.

sabkshenasi3
4- دکوراسیون باغهای مدرن :
دکوراسیون باغ مدرن بخش ضروری از باغبانی است ومعماری مدرن در اروپا از اوایل قرن بیستم شروع شده است و مدرن بمعنای ساده است . باغ های مدرن با استفاده از طرح های جسورانه و شفاف و گیاهان و مواد تاثیر گذار با ایجاد تضاد رنگی هیجان انگیز، هماهنگ با فرم های معماری مدرن می باشد. با طراحی براق با چوب و سازه های فلزی که فضای باغ را بخوبی سازمان یافته و زیبا نشان می دهد . این باغ با لمس مدرن بودن در ایجاد مناظر طبیعی و زیبا موثر می باشند.
مواد موجود در یک باغ مدرن دارای ویژگی های می باشد: استفاده از گیاهان همیشه سبز : (شمشاد ، سرخدار ، برگ نو ، راش ،....) که با اشکال هندسی فرم داده شده است ، ویژگی های آب که اغلب در شکل حوضچه یا استخر شنا با اشکال مربع و مستطیل شکل تخت به عنوان یک عنصر منعکس کننده باعث القا حس آرامش و صلح می شود. صف های طولانی با تاکید بر خطوط افقی و عمودی با کاشت ظریف در رنگ های روشن و رنگ آمیزی در این باغ هماهنگی شگفت انگیزی بوجود می آورد.استفاده از مجسمه در باغ های مدرن ساخته شده از کنده درخت ، راک و بسیاری موارد دیگر بمنظور شکستن یکنواختی می باشد. باغ کوچک مدرن اغلب دارای طرح ساده می باشد و استفاده از چمن و گل و بوته ها در اطراف ، درختان پهن برگ معمولا" نمدار ، صنوبر ، افرا .... در مقابل خانه و درختچه یا مخروطیان در مسیر مرکزی خانه کاشته می شود.
تقارن در همه المانهای موجود ، در باغ وجود دارد و هماهنگی فرم ها در معماری مدرن و واحد سبز ، استفاده از اشکال هندسی از ویژگی های اصلی اینگونه باغ ها می باشد.

sabkshenasi2

5 – دکوراسیون باغهای ایرانی :
باغ ایرانی از قدیمی ترین و مهمترین باغ های جهان به شمار می رود. باغ ایرانی بیشتر حاکی از رفع نیازهای روحی با بهره گیری از قدرت تخیل و ابداع بوده است .

pishine bagh iran

بانوج را دنبال کنید :