گلدان - فلاورباکس

flowerboxگلدان نام ظرفی است که معمولاً در آن گل و یا گیاه قرار میدهند . بعضی از گلدانها کاربرد تزئینی دارند و بر روی آنها طرحها و نقشهای زیبایی کشیده شده است . گلدانها بیشتر از شیشه، پلاستیک ، چوب ، فلز و سرامیک ساخته میشوند . گلدان برای جاهای مختلفی همچون، لبه ی پنجره، آویزان، باغ، محل کار، راهرو و.. ساخته می شود. گلدان به معنای جای گل ، خانه گل ، می باشد که از دیر باز سهم مهمی در زیبایی و دکوراسیون منازل و ساختمان ها و حتی شهر ها داشته است . امروزه از گلدان استفاده های بسیاری می شود . در دکوراسیون گرفته تا پاکی هوا را شامل می شود . فلاور باکس نوعی گلدان کلاسیک است که به صورت تزیینی در مکان های مختلفی استفاده می‌شود. فلاورباکس از دو کلمه فلاور به معنای گل و باکس به معنای جعبه تشکیل شده است ( جعبه گل محلی است برای کاشت درخت ، درختچه و گل ) .

تولید گلدان ترمووود و چوب پلاست، استیل و بتونی همچنین مصنوعات بتونی همچون آبنمای سیمانی و مبلمان فضای باز با بهره گیری از این متریال در مقیاس بزرگ و تنوع بالا از محصولات ما می باشد.گلدان کامپوزیت چوب پلاست و فلاورباکس ترموود و با ظاهری چوبی و رنگ های زیبا مناسب برای استفاده در فضاهای باز و داخلی می باشد.

flowerbox 02مزایا فلاور باکس

مزایای کاشت در فلاورباکس را می توان به اختصار در چند مورد عنوان نمود :
۱- کاشت درخت ، درختچه و گل در محل هایی که امکان کاشت وجود ندارد ( مثل تراس ، بام ).
۲- جابجایی یکی دیگر از مزایای فلاورباکس می باشد بدین شکل می توان فلاورباکس را در محل دیگر کاشت نمود و وقتی در اوج زیبایی و طراوت می باشد به محل مورد نظر انتقال داد ( مثل افتتاحیه پروژه ها ، زمان برگزاری جشن ها ، جشنواره ها ).
۳- یکی دیگر از مزایای کاشت در فلاورباکس ، ایجاد تغییر دکوراسیون در محل می باشد یعنی با جابجایی فلاورباکس ها از یک محل به محل دیگر می توان تنوع و طراوت روانی ایجاد کرد .
۴- ایجاد باغ بر روی پشت بام : در فلاورباکس ها در سایز های مختلف می توان کاشت درخت ، درختچه و گل را در پشت بام داشته باشیم و از فضای مرده بام به نحو احسن استفاده نمود ( ایجاد روف گاردن ) و …

 

flowerbox 04مشخصات فنی فلاورباکس ها

• ترمووود یا چوب پلاستی که در سازه فلاورباکس ها بکار می رود مقاوم در مقابل رطوبت ، باران ، برف می باشد .
• فلاورباکس ها ی ساخت گروه بانوج به دلیل اینکه حجم زیادی خاک در خود جای می دهد نسبت به سرما و گرما محیط مقاومت بیشتری دارد و گیاه در آن سرزنده و شاداب می ماند
• رنگ کوره ای که روی این فلاورباکس ها زده می شود باعث مقاومت بیشتر و طول عمر بیشتر این فلاورباکس ها می شود .
• تمامی فلاورباکس ها در سایز و رنگ دلخواه ساخته می شود
• تمامی فلاورباکس ها دارای یک باکس داخلی (بسته به سفارش میتواند از pvc ، گالوانیزه ، پلیکربنات ، یا پلاستیک ) جهت دوام بیشتر ، عایق بندی بهتر و کاهش تأثیرات محیطی است .

 

 

flowerbox 03تنوع جنس

فلاورباکس به چهاردسته تقسیم می شود.
۱- چوبی – فلزی این فلاورباکس ها دارای شاسی فلزی با رنگ کوره ای ضد زنگ می باشد که با چوب، ترمووود یا چوب تکمیل می گردد این فلاورباکس ها در هر سایز دلخواه ساخته می شود .
۲- فلزی : این فلاورباکس ها از ورق های فلزی ساخته می شود که جهت ضد زنگ شدن بر روی آن رنگ کوره ای (الکترواستاتیک) زده می شود که نوع رنگ و سایز این فلاورباکس ها انتخابی و دلخواه می باشد .
۳- بتنی : این فلاورباکس ها از سیمان و میلگرد ساخته می شود و دارای تنوع طرح و نقش فراوانی است.
۴- فایبرگلاس : فلاورباکس های فایبرگلاس نیز از رنگ و رزین ساخته شده که بسیار مقاوم در مقابل ضربه ، سرما و گرماست و دارای طرح های متنوع می باشد .

 

flowerbox 05تنوع کاربری

۱- مخصوص کاشت درخت : این فلاورباکس ها در سایزهای بزرگ ساخته می شود که دارای فضای مناسبی برای کاشت درخت می باشد . حجم فلاورباکس و میزان خاک گیری این فلاورباکس ها بسته به نوع درخت انتخاب شده می تواند تغییر یابد.
۲- مخصوص کاشت درختچه : این فلاورباکس ها دارای سایز متوسط می باشد و جهت کاشت انواع درختچه ها استفاده می گردد.
۳- لبه تراسی : این فلاورباکس ها بسته به اندازه تراس به ابعاد دلخواه ساخته می شود این فلاورباکس ها طرفداران زیادی دارد و باعث زیبایی نمای ساختمان و دلبازی و طراوت آپارتمانها می شود.
۴-دیوار سبز : این فلاورباکس ها جهت ایجاد دیوار سبز در بزرگراه ها، تراس ، باغ و تالارها و ….. طراحی و ساخته می شود ،اینها را نیز می توان در سایز و رنگ دلخواه بسته به محل و کاربری طراحی و تولید نمود .
۵- حجمی : از این فلاورباکس ها جهت تعریف ورودی ها و ایجاد فضای حجمی سبز استفاده می شود ، این فلاورباکس در ورودی مجتمع ها ، تالارها و ویلاها کاربری فراوانی دارد.
یکی از نکات قابل توجه در اجرای فلاورباکس ایجاد زهکش مناسب در کف فلاورباکس می باشد. جهت انجام، کف فلاورباکس را چند سوراخ ایجاد می کنیم و شما موقع کشت نهال ۳ تا ۵ سانتی متر ریگ بادامی کف فلاورباکس بریزید و بر روی ریگ ها یک لایه پارچه مخصوص ( ژئوتکستیال ) که مانع خروج خاک می شود پهن نمائید و سپس فلاورباکس را با خاک سبک پر کنید با این کار زهکشی مناسبی در فلاورباکس ایجاد می شود .

بانوج را دنبال کنید :