balcony decorبالکن و تراس منزل خود را دست کم نگیرید از همین فضای محدود و کوچک با کمی خوش سلیقگی می توان بهترین بهره را برد و به یک فضای نشیمن با طراوت تبدیل کرد که بتوان به هوای آن لحظاتی را با آرامش سپری کنید.شما حق دارید از بالکن کوچک خود استفاده کنید اما چه طراحی را برای آن انتخاب کنید در صورتی که فضای زیادی در آنجا وجود ندارد؟
چند راه کار هوشمندانه برای نه گفتن به محدودیت فضای بالکن، پاسیو و حیاط خلوت:
نکته اول اینکه کف پوش در بالکن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

namaye sakhteman3شهرها به شکل شگفت انگیز ی در حال تغییراند از این رو نمای هر ساختمان موثر در مجموعه شهری است كه در آن حضور دارد و این تاثیر را در بدنه خیابانها یا میدانها كه درآن قرار گرفته است می گذارد. به بیان دیگر میتوان گفت: نمای ساختمان خالق نمای شهر است. فقط آدم‌ها نیستند که در شهرها زندگی می‌کنند؛ شهرها هم در آدم‌ها زندگی می‌کنند. (نقل به‌معنی از A Notebook on Cities and Clothes اثر WimWenders). شهرها در مردمی‌بزرگ می‌شوند که در شهرها متولد می‌شوند و می‌بالند. به این اعتبار، شهر را می‌توان از ماهیت بیرونیِ آن که فارغ از ذهن و درکِ انسان وجود دارد، تا فراسوهای یک مفهوم (شهر به‌مثابه‌ی یک مفهوم) گسترده کرد؛ پدیده‌ای (مفهومی) که در ذهن آدمیانی که در آن زندگی جریان دارد. پس یک شهر، به‌تعداد تک‌تک آدمیانی که از آن شهر تصور و خاطره‌ای دارند، وجود دارد. صورتهای ساختمانها یا نماها از جهتی همگن و از جهتی ناهمگن هستند. می توانند همگن باشند چون با استفاده از زبانی مشترك روی بدنه اجزا شهر اجرا می شوند و اما از آنجا كه هر كدام از این فضاها به كمك این زبان، مقاصد و نیازهایخود را بیان میكند، ناهمگن هستند. نمای ساختمان اولین مولفه ظاهری از ساختمان است که می تواند تاثیر زیادی بر ساکنین ساختمان و یا حتی منطقه داشته باشد .

namaye sakhteman2- درب ورودی یکی از عناصر حایز اهمیت نما در ساختمان است که محل و اهمیت طراحی آن به شکل مستقیم نمایانگر نقش و عملکرد ساختمان است. در ورودی نشانه گذر از فضای عمومی خارجی به فضای خصوصی داخلی و یکی از مهم ترین عناصری است که می توان به عنوان نشانه ساختمان از آن نام برد.
- از آنجا که طبقه همکف ساختمان قسمت اتصال به زمین یا کف پیاده رو است، به صورت قابل توجهی در معرض دید قرار می گیرد. طبقه همکف اهمیت ویژه ای در زندگی شهری دارد، به این علت که عابران پیاده این قسمت را به طور مستقیم می بینند. از این رو نمای این قسمت پر اهمیت است و مصالح مورد استفاده در این قسمت باید نسبت به بقیه ساختمان تاثیر پذیری کمتری نسبت به عوامل فیزیکی ناشی از رفت وآمد داشته باشد . ساختمان هایی که طبقه همکف آنها عملکرد تجاری دارد، به دلیل تغییر دکوراسیون واحدهای تجاری دایما دستخوش دگرگونی می شوند. همین موضوع موجب می شود که ساختمان مذکور شخصیت ثابت خود را از دست داده و دارای نمای شناخته شده ثابتی نباشد.

namaye sakhteman1ترمووود شکل مقاوم شده و صنعتی چوب مورد استفاده در فضای خارجی است که با نقوش طبیعی و گرم خود در زیبا و دلپذیر شدن جلوه ظاهری و بیرونی ساختمان و در نهایت دورنما و منظره (View) مناسب شهر ، تاثیر زیادی داشته است.
ذاتا چوب در مقابل انتقال عوامل برودتی مقاوم است ،حال آنکه ترمووود که یکی از محصولات مقاوم شده چوب به حساب می¬آید در کاهش اتلاف انرژی در تمام فصول سال تاثیر قابل توجهی گذاشته ؛ چراکه نمادر ساختماننقش اثرگذاری بر عایق حرارتی و برودتی دارد، که میتواند بر حسب میزان سطحی که نمای ساختمان را پوشش داده، باعث دفع و انعکاس گرما در فصل تابستان شود، وعکس همین عملکرد را در فصل زمستان برای جذب انرژی خورشیدی و گرم شدن ساختمانها درمناطق سرد سیری ایفا نماید.

thermowood

در سال های اخیر استفاده از چوب در دکوراسیون داخلی و دکوراسیون خارجی ساختمان (نمای چوبی ساختمان) مورد توجه خاص قرار گرفته است . بکارگیری چوب در فضای خارجی و نمای چوبی ساختمان به دلایل مختلفی مانند زیبایی نمای چوب ، طبیعی بودن ، ماندگاری و انعطاف  در طراحی و اجرا آن را برای طراحان و معماران بسیار جذاب کرده است.

به دلیل آن که چوب یک ماده زنده می باشد برای استفاده آن در فضای باز بایستی با روشهایی مانند اشباع کردن ، فراوری با روغن داغ و فرآوری با حرارت آن را در برابر تنشهای محیطی مانند سرما ، گرما ، رطوبت و... مقاوم ساخت.
ترمووود (Thermo wood) جدیدترین روش مقاوم سازی چوب برای استفاده در فضای باز مانند نمای چوبی ساختمان می باشد. از ویژگی ترمووود می توان به خالص و طبیعی بودن ، ثبات ابعاد ، سبکی و ماندگاری بالا در انواع شرایط آب و هوایی اشاره کرد. استانداردهای بالای ترمووود امکان بکارگیری آن را در فضای باز ، محیط های مرطوب مانند کنار استخر ، نمای چوبی ساختمان و در ساخت و تولید مبلمان فضای باز ایجاد می کند. کاربرد ترمووود در برخی کشورها به چندین دهه قبل برمی گردد. نمای خارجی ساختمان علاوه بر اهمیت ویژه در معماری و طراحی ساختمان برای ساکنان هر ساختمان نیز اهمیت زیادی دارد.  ترمووود یک نام تجاری برای چوب اصلاح شده با حرارت است که برای اولین بار در کشور فنلاند ثبت علمی شده است.

بانوج را دنبال کنید :