دلایل و اهداف اصلی نما سازی ترمووود در ساختمانها

namaye sakhteman1ترمووود شکل مقاوم شده و صنعتی چوب مورد استفاده در فضای خارجی است که با نقوش طبیعی و گرم خود در زیبا و دلپذیر شدن جلوه ظاهری و بیرونی ساختمان و در نهایت دورنما و منظره (View) مناسب شهر ، تاثیر زیادی داشته است.
ذاتا چوب در مقابل انتقال عوامل برودتی مقاوم است ،حال آنکه ترمووود که یکی از محصولات مقاوم شده چوب به حساب می¬آید در کاهش اتلاف انرژی در تمام فصول سال تاثیر قابل توجهی گذاشته ؛ چراکه نمادر ساختماننقش اثرگذاری بر عایق حرارتی و برودتی دارد، که میتواند بر حسب میزان سطحی که نمای ساختمان را پوشش داده، باعث دفع و انعکاس گرما در فصل تابستان شود، وعکس همین عملکرد را در فصل زمستان برای جذب انرژی خورشیدی و گرم شدن ساختمانها درمناطق سرد سیری ایفا نماید.

کاملاً روشن است که نمای ساختمان نقش بسیار مهمی در کاهش ورود میزان آلودگی های صوتی و صداهای آزاردهنده محیط بیرون به فضای داخلی ساختمانهای اداری و مسکونی و ... است. که این مساله در ابر شهرهای با آلودگی های بالای صوتی بیشتر نمود پیدا میکند. مهندسین و طراحان سازهای عصر حاضر به این نتیجه رسیده¬اند، این عایقکاری صوتی با استفاده از ترمووود نتیجه بهتری نسبت به دیگر روشها ارائه میدهد. ترمووود به دلیل خلل و فرج بسیار ریز و ساختار هرسونایکسانی چوب امواج صوتی بیرون را در خود شکسته و تاحد قابل توجهی کاهش میدهد و در نمای ساختمان بعنوان عایق صوتی ایده¬آل و مناسب عمل میکند؛ در این میان نماهای شیشهای و با بکار گیری شیشه های چند لایه که مابین آنها با گازهایی مثل آرگون پرشده یا خلاء میباشد، نتایج قابل قبولی (هم بهرهگیری از نور بیرون برای تامین روشنایی داخل ساختمان و هم ممانعت از ورود صداهای ناهنجار به داخل) در کم کردن آلودگی¬های صوتی از خود نشان داده که با تلفیق با چوب حرارت دیده شده(ترمووود) تاثیرگذاری بیشتری دارد.

ترمووود کمک بسیار زیادی به افزایش دوام و پایداری ساختمانها در برابر شرایط نا مساعد جوی و محیطی (زلزله، باد، باران اسیدی و رطوبتهای خورنده، یخبندان، گازهای اسیدی موجود در هوای آلوده شهرهای بزرگ، پرتوهای مضر خورشید مثل اشعه ماورائ بنفش، گرد و خاکها و دوده های حاوی مواد شیمیایی) و در نتیجه افزایش عمر مفید ساختمان میکند. اما این بسته به استفاده از ترمووود مناسب و نصب خوب آن است.

بانوج را دنبال کنید :